SPECIALIST SPORT PRESENTATION EVENING

On Monday 22 October the Physical Education Department hosted their annual Specialist Sport Presentation Evening to celebrate the individual achievements of students within the Cricket, Netball or Tennis program.

The College would like to officially congratulate all students in the Specialist Sport Products, and an extra congratulations to the award and scholarship winners on an amazing year. We would also like to acknowledge the outstanding performances of all the Specialist Sport students this year, not only in your sporting progress and achievements but also as Leaders at John Forrest Secondary College in your consistent efforts in your courses and demonstrating high levels of respectful behaviour throughout the College, you are all leaders.

We would like to thank guests, parents/carers, families and staff for attending the Specialist Sports Presentation evening and a special thank you to Alisha Wyllie for her organisation of the event.

Mr Justin Burt
Head of Learning Area: Health and Physical Education

Cricket

img_1839-jai-henke.jpg img_1840-hunter-pugh.jpg img_1843-harkirat-pannu.jpg img_1844-alex-mcfarlane.jpg img_1846-jackson-newman.jpg img_1849-timothy-tynan.jpg

Year 7
Jai Henke
Forrester's Award

Year 8
Hunter Pugh
Forrester's Award

Year 9
Harkirat Pannu
Forrester's Award

Year 10
Alex McFarlane
Forrester's Award

Year 11
Jackson Newman
Forrester's Award

Year 12
Timothy Tynan
Forrester's Award

img_1850-zach-howes.jpg

img_1854-ryan-skett.jpg

img_1856-william-baxter.jpg

img_1857-justin-prestegar.jpg

img_1859-jack-trotter.jpg

 

Year 7
Zach Howes
Academy Award

Year 8
Ryan Skett
Academy Award

Year 9
William Baxter
Academy Award

Year 10
Justin Prestegar
Academy Award

Year 11
Jack Trotter
Academy Award

 

img_1862-brandon-cappeau.jpg

img_1864-oscar-wasley.jpg

img_1865-elijah-ward-armstrong.jpg

img_1868-jayden-cappeau.jpg

img_1871-nakul-tewari.jpg

img_1874-lane-berry.jpg

Year 7
Brandon Cappeau
Most Outstanding Student

Year 8
Oscar Wasley
Most Outstanding Student

Year 9
Elijah Ward-Armstrong
Most Outstanding Student

Year 10
Jayden Cappeau
Most Outstanding Student

Year 11
Nakul Tewari
Most Outstanding Student

Year 12
Lane Berry
Most Outstanding Student

Netball

 img_1777-rebecca-bingham.jpg  img_1779-abby-smith.jpg  4021.jpg  img_1781-stephanie-willey.jpg  img_1784-tegan-kennet.jpg  

Year 7
Rebecca Bingham
Umpires Award

Year 8
Abby Smith
Umpires Award

Year 9
Ahsia Markowski
Umpires Award

Year 10
Stephanie Willey
Umpires Award

Year 11
Tegan Kennett
Umpires Award

 

img_1785-erin-benge.jpg

img_1788-kalinda-ponton.jpg

img_1789-mikayla-petrusich.jpg

img_1792-daphne-evangelista.jpg

img_1794-brooke-power.jpg

img_1796-brooklyn-nannup.jpg

Year 7
Erin Benge
Forrester's Award
of Excellence

Year 8
Kalinda Ponton
Forrester's Award
of Excellence

Year 9
Mikayla Petrusich
Forrester's Award
of Excellence

Year 10
Daphne Evangelista
Forrester's Award
of Excellence

Year 11
Brooke Power
Forrester's Award
of Excellence

Year 12
Brooklyn Nannup
Forrester's Award
of Excellence

img_1756-enid-karafilis-smith.jpg

img_1758-latika-morato.jpg

img_1760-lucy-bath.jpg

img_1762-erin-benge.jpg

img_1764-holly-ingram.jpg

 

Year 7/8 Team 1
Enid Karafilis-Smith
Most Valuable Player
Award

Year 7/8 Team 2
Latika Morato
Most Valuable Player
Award

Year 7/8 Team 3
Lucy Bath
Most Valuable Player
Award

Year 7/8 Team 4
Erin Benge
Most Valuable Player
Award

Year 7/8 Team 5
Holly Ingram
Most Valuable Player
Award

 

img_1765-amy-skett.jpg

img_1768elise-mcgrath.jpg

img_1769-lorne-ballantyne.jpg

img_1772-abbey-jonescu.jpg

img_1773-cara-edmonds.jpg

img_1775-stella-greer.jpg

Year 9/10 Team 1
Amy Skett
Most Valuable Player
Award

Year 9/10 Team 2
Elise McGrath
Most Valuable Player
Award

Year 9/10 Team 3
Lorne Ballantyne
Most Valuable Player
Award

Year 9/10 Team 4
Abbey Jonescu
Most Valuable Player
Award

Open Team 1
Cara Edmonds
Most Valuable Player
Award

Open Team 2
Stella Greer
Most Valuable Player
Award

Tennis

 img_1800-luka-kovacevic.jpg  img_1802-stephanie-razmovski.jpg img_1806-michael-sims.jpg  img_1809-owen-bannard.jpg   img_1812-max-drew.jpg img_1815-tamilkumaran-masilamani.jpg 

Year 7
Luka Kovacevic
Grand Slam

Year 7
Stephanie Razmovski
Grand Slam

Year 8
Michael Sims
Grand Slam

Year 8
Owen Bannard
Grand Slam

Year 9
Max Drew
Grand Slam

Year 9
Tamilkumaran Masilamani
Grand Slam

img_1817-edmund-ketterer.jpg

img_1819-john-tu.jpg

img_1805-claudia-velkovska.jpg

img_1811-marcel-fusco.jpg

4073.jpg

img_1821-luka-anderson.jpg

Year 10
Edmund Ketterer
Grand Slam

Year 10
John Tu
Grand Slam

Year 7
Claudia Velkovska
Outstanding Student

Year 8
Marcel Fusco
Outstanding Student

Year 9
Jovan Ristoski
Outstanding Student

Year 10
Luka Anderson
Outstanding Student

img_1822-marta-mrasic.jpg

img_1827-daniel-le.jpg

img_1825-bojan-novakov.jpg

     

Year 11
Marta Mrasic
Outstanding Student

Year 12
Daniel Le
Outstanding Student

Year 12
Bojan Novakov
Outstanding Student